 |
Уважаеми колеги,
УС на ББИА взе решение за актуализиране на таксите за курсовете от ЦПОБ, считано от 1 юли 2022 г., както следва:
Цена на курс: до 10 часа до 20 часа до 30 часа
- за индивидуални членове и за библиотекари
от библиотеки, колективни членове на ББИА: 30 лв. 40 лв. 50 лв.
- за нечленове на ББИА: 60 лв. 80 лв. 100 лв.
|
|
Уважаеми колеги,
Управителният съвет на ББИА има удоволствието да ви покани на XXXІІ Национална конференция на ББИА "Библиотеки, медии, социални мрежи – практики и резултати", която ще се проведе на 7 и 8 юли 2022 г. в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ – Шумен. За допълнителна информация: Антоанета Димитрова, имейл:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове, нужна е Javascript поддръжка, за да го видите.
, тел. 0885 311836.
|
Становище в подкрепа на Декларацията от участниците в националната среща на синдикалните представители в библиотеките, 12 – 13 май 2022, Ловеч
Ние подкрепяме справедливите искания на колегите и настояваме да се спази вече приетото и подписано Допълнително споразумение № РД11-00-286/08.11.2021 г. към Браншовия колективен трудов договор, подписан на 18.12.2020 г.
Регионалните библиотеки (РБ) са гръбнакът на мрежата на обществените библиотеки в страната, в тях работят 1177 библиотечни и други квалифицирани специалисти, те имат технически и помощен персонал. Без преувеличение можем да кажем, че именно тези специалисти поеха всички предизвикателства и извършиха много трансформации в своите библиотеки в COVID-19 среда и полагат много усилия за работа по смекчаване на вредните последици от огнището на COVID-19. Благодарение на работата на тези специалисти в библиотеките бяха въведени нови политики в развитието на колекциите им – разшири се обхвата на дигитализираните документи, защото достъпът до цифрово съдържание в библиотеките се е увеличил два или три пъти в сравнение с цифрите преди COVID-19; РБ са инкубатора на нови дигитални услуги за гражданите – чатботове, библиомати, дистанционно извършвани справки, сканирани материали, ползване на краеведски електронни библиотеки и справочници, виртуални методически кабинети и други. Персоналът на РБ положи неимоверни усилия да бъдат създадени пространства за творчество, сигурност и доверие – имаме съвършено ново, отворено пространство за хората в новата сграда на РБ – Бургас, имаме на доста места модернизиране на библиотечната инфраструктура, използват се външни, открити пространства за дейности в различните библиотеки. Всичко това доведе и до нови умения и нови роли на персонала и използването на подходи за професионално образование и обучение на библиотекарите, съобразени с бъдещето. Реализират се също така и проекти за обучение на гражданите.
Инициативността и усърдието на работещите в РБ са в основата на връщането на потребителите в тях след COVID-19 пандемията. Днес същите тези специалисти при кризата с войната в Украйна работят и с украинските бежанци.
Всичко това може да бъде видяно в българските регионални библиотеки, проследявайки техните интернет страници, професионалния печат и в социалните медии.
Освен всичко това, ние настояваме подходът към различните културни сектори да бъде еднакво справедлив. Библиотеките, музеите, архивите и галериите в международната теория и практика се определят като институции/организации за информация и документация, които събират, съхраняват и предоставят за обществено ползване и в полза на цялото общество културни ценности. Справедливо е когато се увеличи бюджетът на регионалните музеи и се прие постановление за увеличаване на заплатите на музейните специалисти, това да стане реалност и в библиотечния сектор.
Настояваме за достойно заплащане на труда на работещите в РБ, за да имаме модерни библиотеки и за да може българските библиотеки да работят с дневния ред на европейските и световни библиотеки. Разчитаме на работещите в тези библиотеки специалисти, за да може библиотеките да играят активна роля в осъществяването на екологичния и цифровия преход и устойчивостта.
УС на ББИА
|
EBLIDA, NAPLE и Public Libraries 2030 призовават европейските библиотеки да предоставят безопасно място на украинските бежанци в този труден момент и да им осигурят каквато могат подкрепа, като достъп до книги и други медии, до информация и образование. Доколкото е възможно, библиотеките могат да помогнат за продължаване на образованието на бежанците, особено на децата и младите хора, да организират курсове за усвояване на първите елементи на езика на приемащите страни.
Може свободно да се ползва логото на европейската мрежа „ Библиотеки за бежанци“. Библиотеките, които все още не са част от мрежата, могат да попълнят приложения формуляр, за да се включат.
|
|