Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе организира Х Международна научна конференция „ Предизвикателствата на миналото, трансформирани в бъдещето“, която ще се проведе на 27 и 28 април 2023 г. в Русе. Конференцията се посвещава на 145 г. от рождението на акад. Михаил Арнаудов – виден български учен, фолклорист, литературен историк, етнограф и 140 г. от рождението на Димитър Мишайков – виден български икономист, един от основателите на Свободния университет за политически и стопански науки в София (днeс УНСС).
Срокът за изпращане на докладите и заявките за участие е до 9 април 2023 г. Таксата за участие от 80.00 лв. се плаща по банков път. Разходите на участниците (пътни, дневни и квартирни) са за сметка на командироващата страна. За повече информация: Валерия Йорданова, e-mail:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове, нужна е Javascript поддръжка, за да го видите.
, 0876043155.
|
ENSULIB и Секцията по околната среда, устойчивостта и библиотеките на ИФЛА обявяват кандидатстване за Наградата за зелена библиотека 2023! Наградата ще спомогне за осветяване на ролята на библиотеките и библиотекарите в развитието на стандартите за устойчивост и насърчаване на специализирани знания в рамките на професионалната практика.
Всяка библиотека с проект, инициатива или идея в областта на зелените библиотеки може да кандидатства за наградата. Проектът, инициативата или идеята могат да бъдат представени по различни начини – чрез есе, видео, плакат, статия, набор от слайдове. Кандидатурите трябва да бъдат написани на един от седемте езика на ИФЛА.
Наградата се присъжда в две категории: за Най-добра зелена библиотека/мащабен проект и за Най-добър проект за зелена библиотека. Може да има и поощрителна награда за проект, който е осъществен с минимални ресурси, но има значително въздействие. Финалистите ще бъдат представени на 88-ия Световен библиотечно-информационен конгрес на ИФЛА. Крайният срок за кандидатстване е 28 февруари 2023 г.
|
Приключи изпълнението на проекта АртДиалог: Визуален корпус „ Неизвестното за известните художници. Част 1: Симеон Венов, Златка Дъбова, Христо Нейков", реализиран с подкрепата на Националния фонд „Култура“. Цветните илюстрации на Златка Дъбова, акварелите на Симеон Венов, илюстрованите био-библиографии за тях и за проф. Христо Нейков, видео интервюта – свидетелства на техни съвременници, поставят началото на поредицата „Неизвестното за известните художници“. Тя е опит да се „върнат“ на сцената художници, при това – с непоказвани пред публика творби, чието творчество е повлияло на няколко поколения автори, изразители на посоки във визуалните изкуства. При подбора на художниците, водещо основание беше не само респектът от качествата на творчеството им, но и заслугите им за създаване на условия за развитие на следващи поколения български художници.
|
Пълен текст...
|
Уважаеми колеги,
продължава абонаментната кампания за списание ББИА онлайн за 2023 г. Предлагаме следните варианти за абонамент:
- печатно издание за 1 година (65 лв.);
- електронно издание за 1 година (30 лв.);
- печатно и електронно издание за 1 година (75 лв.).
Моля да преведете сумата най-късно до 31 януари 2023 г. по банков път на сметката на ББИА:
УниКредит Булбанк
IBAN BG13UNCR70001520064429
BIC: UNCRBGSF
Талонът за абонамент може да бъде изтеглен от уеб страницата на списанието. Изпращайте талоните на имейл:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове, нужна е Javascript поддръжка, за да го видите.
или на адрес: 1000 София, ул. „Христо Белчев“ 2, ет. 5, офис 16. Приложение към талона – копие от платежния документ. Списанието е включено и в каталога на Доби прес.
|
|
|
|
 |
Българската библиотечно-информациона асоциация е бенефициент по проект BG05SFOP001-2.025-0114 „Развитие на политиките за взаимодействие с гражданското общество в процеса по мониторинг и оценка на въздействието на законодателството” по Оперативна програма „Добро управление” по процедура BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, Приоритетна ос № 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“ на стойност 59 869,80 лв., финансирано със средства на Европейския съюз. Общата стойност на финансирането е 11 145 970 лв., включително съфинансиране от ЕСФ (85%) в размер на 9 474 074 лв. и национално финансиране (15%) в размер на 1 671 896 лв. Проектът ще се изпълнява в срок от 12 месеца от сключването на договора, като в хода на изпълнението ще бъде разработена методика за гражданско включване в процеса на оценка на въздействието на законодателството, приложима за различни сфери на управление и типизирана шаблонна процедура за извършване на мониторинг и оценка на въздействието, приложима по отношение на различни по вид и обхват нормативни и стратегически актове. С типизираната шаблонна процедура ще се извърши пилотен анализ с цел мониторинг и оценка на въздействието на релевантен за дейността на ББИА нормативен акт.
|
|
|