|
СЪЮЗ
НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ И ИНФОРМАЦИОННИТЕ РАБОТНИЦИ (СБИР) 1000 София, пл. “Славейков” 4, ст. 609, тел./факс (02) 987 0734, e-mail: lib@fastbg.net |
Уважаеми колеги,
Това е първи брой за 2008 г. на електронния бюлетин на СБИР. Бюлетинът съдържа информация за актуални новини, предстоящи прояви и съобщения из живота на библиотеките и съюза.
Е-бюлетинът се изпраща по e-mail на колективните членове на СБИР, а на индивидуалните членове - при поискване от тяхна страна и предоставяне на e-mail за връзка.
Ако желаете да промените електронния адрес, на който да го получавате, или пък желаете да прекратите получаването на бюлетина, моля пишете ни.
НАЦИОНАЛНИ КАМПАНИИ
За трета поредна година СБИР Ви кани да се включите в Маратона на четенето, с който ще се отбележи Международният ден на книгата и авторското право - 23 април. Към инициативите за Маратона на четенето може да се включат и такива, свързани с темите на предходните два дена:
21 април - Световен ден на младежката активност
Целта на този ден е да популяризира младежките инициативи, да формира активни млади хора, заангажирани с проблемите на всички слоеве на обществото, в което живеят, да обедини усилията им, организирани на доброволчески принцип, за да се справят с проблемите си.
22 април – Ден на Земята
Отбелязва се с различни прояви, свързани с опазването на околната среда и съхраняване на живота на планетата.Така ентусиазмът на младежите, съчетан с грижата за нашия общ дом – Земята, и прочетеното от страниците на нашите любими книги, могат да създадат един истински Маратон на младежката активност за опазване на Земята и книжовното богатство.
Молим колегите, които имат намерение да организират мероприятия, свързани с четенето, в своите библиотеки, да подадат информация (текст на кирилица) за това най-късно до 04 април 2008 г. на e-mail: tonyd@tu-sofia.bg, за да може да се изготви Календар на библиотечните инициативи за Маратона на четенето.
Повече за Националната кампания „Четяща България” през 2007 г. може да прочетете тук.
ПРОЕКТИ
От 5 до 7 февруари в Банкя се състоя обучителен семинар за директори на регионални библиотеки на тема: Съвременни аспекти на мениджмънта на публичната библиотека. Семинарът бе организиран от Британски съвет - София, в партньорство със СБИР в рамките на проекта "Правна регулация на библиотеките и библиотечно-информационните дейности в България". Основните теми на семинара бяха свързани с новата роля на публичните библиотеки в съвременните условия, лобирането, формирането на лидерски качества, стратегическото планиране, оценката на дейността и работата с персонала. Участваха 20 директори на библиотеки. Обучители бяха видните експерти от Великобритания с водещ опит в ръководството на публични библиотеки Том Форест и Кейт Девънпрот. Третият лектор Майкъл Стиил е експерт в сферата на електронните ресурси и е избран за най-добър млад бибилотекар на Великобритания за 2007 година.
Участниците в семинара получиха сертификати от Британски съвет - София.
На 2 февруари в Банкя, на редовната годишна среща на асоциация "Българска книга", бе представен законопроектът за обществените библиотеки. Представянето бе по инициатива на нашите партньори и колеги издатели. Те бяха запознати с основните идеи на законопроекта, неговите цели и задачи. Обсъдени бяха предлаганите механизми за финансиране, критериите за функциониране на библиотеките и др. Срещата даде възможност да се обсъдят и вижданията на библиотечната колегия за усъършенстване на конкурсите за набавяне на нова литература на МК.
През месец февруари ще бъде реализиран поредният проект на СБИР, посветен на приобщаването на българските публични библиотеки към европейската тематика – информационно рали под надслов “Библиотеката въвежда Европа в моя живот”. Проектът се осъществява с подкрепата на Представителството на Европейската комисия в България.В Регионална библиотека “Гео Милев” – гр. Монтана (13-14.02.2008), в Регионална библиотека “Стилиян Чилингиров” – гр. Шумен (21-22.02.2008) и в НБКМ – гр. София (28-29.02.2008), ще бъдат проведени срещи семинари с широко участие на библиотечната гилдия. Програмата предвижда представяне на актуална информация за развитието на Европейския съюз – някои акценти на Лисабонския договор, приоритети на комуникационната стратегия на Европейската комисия през 2008 г.; както и представяне на европейските информационни мрежи в България, които имат отношение към конкретни проблеми на хората. Целта на проекта е превръщането на публичните библиотеки в реални и пълноценни средища за актуална, полезна и компетентна информация за българските граждани, като пълноценни граждани на Европейския съюз.
На 5 и 6 февруари 2008 г. в Лондон се проведе първата среща по проекта ENTITLE (Europe’s New Libraries Together in Transversal Learning Environments).
Целта е да подкрепи и разшири ролята на библиотеките за ученето през целия живот, като изработи насоки и стандарти за библиотеките, осигуряващи условия за неформално учене на всички възрастови групи. Дейностите по проекта се финансират от Изпълнителната агенция на Европейската комисия за образование, аудиовизия и култура.
Проектът ще се реализира от консорциум, в който влизат общо 12 организациии – библиотечни асоциации, публични библиотеки и неправителствени организации от различни европейски страни. България се представлява от СБИР, който е избран да участва заради успешното разпространение на идеите на предишни проекти за публичните библиотеки. Координатор на проекта е MDR (Management, Development and Research) – Великобритания.
На първата среща се планираха отделните стъпки на т. н. “работни пакети”:- проучване на равнището на библиотечните услуги в областта на ученето през целия живот
- организиране на национални срещи в 12-те страни с библиотечната общност, законодатели и общественици
- изработване на насоки и добри практики и превод на езиците на всички страни участници
- поддържане на динамичен уебсайт, който разпространява добри практики и дава възможност за дискусии
- заключителна среща в Будапеща.Текуща информация ще бъде представяна на уебстраницата на проекта http://www.entitlelll.eu/eng.
МЕЖДУНАРОДНИ СЪБИТИЯ
Симпозиумът „Управление на информацията/документацията и коопериране между библиотеките от балканските страни” ще се проведе в Централната библиотека на Тракийския университет в Одрин, Турция, от 5 до 7 юни 2008 година. Таксата за участие е 50 Евро. Подробна информация за симпозиума, на английски език, може да намерите тук.
От 12 до 14 ноември 2008 г. в хотел „Родина” - София ще се проведе Международна научна конференция „София 2008: Глобализация и управление на информационните ресурси”. „София 2008” за пети пореден път се организира от Департамента по библиотечен и информационен мениджмънт към Държавния университет Емпория, Канзас, САЩ, Катедрата по библиотекознание, научна информация и културна политика при Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Народна библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, Съюза на библиотечните и информационните работници (СБИР) и др. / Покана за участие
ГОДИШНИНИ
През 2008 г. Регионална библиотека “Пенчо Славейков” – Варна отбелязва 125 г. от създаването си. Всички събития през годината ще бъдат посветени на юбилея / повече >>СЪОБЩЕНИЯ
Отдел Методичен на Народна библиотека „Иван Вазов” - Пловдив предоставя информация за постъпилите нови документи в отдела за 2007 година. Списъкът можете да изтеглите от тук.
- Календар на годишнини от важни дати и събития за 2008 година, предоставен от Методичен отдел на Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив можете да намерите на интернет страницата на СБИР тук.
- На 17 и 18 април 2008 г. в Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора ще се проведе ежегодната Пролетна работна среща на библиотеките, работещи с програмен продукт Автоматизирана библиотека.