


Общо отчетно-изборно събрание 2018 |
![]() |
София, 19 април 2018
Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) на основание чл. 26 от ЗЮЛНЦ, на чл. 18, т. от Устава на ББИА и въз основа на решение на УС на ББИА от 26.02.2018 г., свика редовно Общо годишно отчетно-изборно събрание, което се проведе на 19 април 2018 г. от 9.00 часа в голямата зала на Българската академия на науките, София 1040, ул. „15 ноември“ № 1, при следния днeвен ред:
1. Доклад на Мандатната комисия за легитимността на Общото събрание. -------------------------------------------------------------------
Писмо покана за участие в Общото събрание (.doc) ------------------------------------------------------------------- Избран Управителен съвет с мандат 2018 – 2021 г.
Председател
Членове ------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------
Отчетен доклад Българската библиотечно-инфромационна асоциация днес отчита една не лека, динамична и изпълнена с предизвикателства година. Политическата обстановка в страната рефлектира върху развитието на застъпническата дейност на сдружението и провокира нови инициативи в работата ни със законодателната, изпълнителната и местните власти с цел проблемите на библиотеките и библиотечната професия да намират все по-широк обществен отзвук и да се търсят пътища за тяхното решаване. Членовете на сдружението в цялата страна работиха отговорно и последователно за издигане ролята на българските библиотеки и авторитета на библиотечните специалисти и бяха носители на позитивните промени в професията. Особено внимание бе отделено на дейностите за повишаване на квалификацията и образователното ниво на библиотечните специалисти, за издигане на статута на библиотечната професия. Разшириха се международните контакти на ББИА и сдружението активно участва в значими инциативи на ИФЛА и ЕБЛИДА. Нашите успехи не биха били възможни без подкрепата на нашите партньори и съмишленици. Бих искала да изкажа и специална благодарност към Фондация „Америка за България” за помощта, предоставена на ББИА за изграждането на капацитета на професионалната ни организация и развитието на дейности, жизнено необходими за библиотеките и библиотечната общност. Основни направления в дейността на ББИА
Дванадесетата кампания под надслов „Библиотеките в подкрепа на устойчивото развитие“ се проведе в рамките на застъпническата кампания на ИФЛА. Тя бе организирана в партньорство с Фондация “Глобални библиотеки – България” и с подкрепата на Фондация “Америка за България”. Медийни партньори бяха БНТ и БНР. Новият дневен ред на ООН за целите на развитието е изготвен от държавите членки на организацията с подкрепата на представители на гражданското общество, на неправителствения сектор и академичните среди. Библиотеките се разглеждат като основни институции за постигане на целите за устойчиво развитие. ИФЛА активно участва в изработването на документа, изтъквайки значението на достъпа до информация, опазването на културното наследство (точка 11.4), универсалната грамотност и достъпа до информационни и комуникационни технологии (точка 5b, 9c, 17.8). Основните послания бяха:
За целите на кампанията ББИА подготви промоционални материали – два плаката, листовка и български превод на издадената от ИФЛА брошура „Достъп и възможности за всички: Как библиотеките допринасят за изпълнението на Програма 2030 на Организацията на обединените нации“, които подробно разясняват ролята на библиотеките в постигането на целите за устойчиво развитие. Националната библиотечна седмица бе открита от г-жа Дона Шийдър, президент на Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (ИФЛА), която изнесе доклад на тема „Библиотеките в обществото: Да преобразим нашия свят”. В официалното откриване участваха Искра Михайлова, председател на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент, Ирина Гъркова – съветник по духовност и култура на Президента на Републиката, представители на Министерство на културата, Министерство на външните работи и Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, посланици на библиотеките, представители на партньорски организации и повече от 120 библиотекари. Получиха се поздравителни адреси от Президента на Република България, министъра на културата и Мария Габриел – зам. председател на групата на ЕНП в Европейския парламент.
Почетните гости връчиха библиотечните награди за 2016 г. В категория „Подкрепа за библиотеките” бяха отличени Румен Манов, галерист и КонтурГлобал Марица Изток 3. С многобройни инициативи в НБС се включиха 42 библиотеки от 36 селища в страната. Анна Попова, член на ИБ на ББИА изнесе презентация за Програмата 2030 на ООН и ролята на библиотеките при изпълнението ѝ пред библиотечната общност на община Своге. Необходимо е да мотивираме участието на повече библиотеки в националната кампания, за да достигнат нашите послания до повече представители на властите и гражданското общество.
По време на кампанията поставихме началото на създаване на колекция от примери за успешни практики на български библиотеки, които със своите инициативи, програми и услуги вече допринасят за постигането на целите за устойчиво развитие. Тези примери ще бъдат използвани широко в застъпническите дейности на ББИА. Най-интересните ще изпращаме за публикуване в страницата на ИФЛА. УС на ББИА положи системни усилия за осигуряване на по-добро финансиране за библиотеките. Диалогът с МК за отпускане на средства за попълване на библиотечните фондове и въвеждането на Стандарта за библиотечно-информацонно обслужване включваше разговори на експертно равнище и среща със зам. министъра на културата. На 29 юни 2017 г. председателят на ББИА проведе работна среща с г-жа Амелия Гешева, зам.-министър на културата. На срещата г-жа Янева сподели притесненията на гилдията относно забавянето при въвеждане на Стандарта за библиотечно-информационно обслужване като инструмент за финансово обезпечаване на основни библиотечни дейности и поиска по-голяма прозрачност относно механизма за отпускането на средства за неговото изпълнение – планиране на тези средства, тяхното одобряване по време на бюджетната процедура и предоставянето им на библиотеките.
През м. юли в писмо до министъра на културата председателят на ББИА поиска да ни се предостави информация за планираните и осигурени средства за основна дейност на обшествените библиотеки. Въпреки че това писмо така и не получи отговор, председателят на ББИА продължи разговорите с министерството по бюджет 2017 и планирането на бюджет 2018. На 2 ноември 2017 г. г-жа Снежана Янева взе участие в заседанието на Комисията по културата и медиите, на което бе обсъден Законопроектът за държавния бюджет за 2018 г. В своето изказване тя благодари за направените от народните представители и Министерство на културата усилия за увеличаване на средствата за обществените библиотеки, които са „глътка въздух за библиотеките“ и призова ръководството на Комисията да насрочи специално заседание за обсъждане на състоянието на обществените библиотеки и тяхното бъдещо развитие. В отговор председателят на Комисията г-н Вежди Рашидов изтъкна, че наистина трябва да се помисли как цялата система да стане „в крак с времето, по-хубава, по-модерна“ – „да осъвременим и развием“ библиотеките.
През 2017 г. библиотечната гилдия имаше изключителен повод за радост и гордост. Емилия Милкова, директор на Регионална библиотека – Варна и член на УС на ББИА бе избрана за народен представител в 44-то Народно събрание и е член на Комисията по културата и медиите. В нейно лице ние имаме страстен защитник на интересите на библиотеките. През м. ноември г-жа Милкова покани на среща в Народното събрание директори на регионални библиотеки, представители на фондация „Глобални библиотеки – България“ и на Българската библиотечно-информационна асоциация. Колегите имаха възможност да разговарят с председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова, с Вежди Рашидов, председател на Комисията по културата и медиите и с други депутати. Те споделиха тревогите си за незадоволителното финансиране на библиотеките и заявиха, че ще разчитат на подкрепата на народните представители. Трябва да отбележим, че намесата на г-жа Милкова при актуализацията на размера на единния разходен стандарт в Бюджет 2018 бе от съществено значение. През изминалата година ББИА разшири застъпническата си дейност, като активизира контактите си с представителите на България в Европейския парламент.
Искра Михайлова участва в откриването на Националната библиотечна седмица и говори за ролята на библиотеките за устойчивото развитие. Като част от застъпничеството за библиотеките, ББИА подкрепи кампанията „Читател на годината“ на Мария Габриел, депутат в ЕП. Кампанията допринася за привличане на общественото внимание към ролята на библиотеките. Спаска Тарандова разговаря за иновативните програми и услуги в българските библиотеки с Ева Майдел и Адрей Новаков по време на организираната в Европейския парламент изложба „Поколение код – родени в библиотеката“. На 6 октомври 2017 г. Снежана Янева, председател на ББИА и Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България“ проведоха среща с комисаря по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел. Обсъдено бе участието на библиотеките в Европейската седмица на кодирането (7 – 22 октомври 2017 г.). Засегнати бяха и теми, свързани с включването на библиотеките и читалищата в проектите на общините за осигуряване на WiFi в публичните институции и предстоящата среща на изпълнителния съвет на ЕБЛИДА в София по време на българското председателство на Съвета на Европа.
Във връзка с изработване на законодателната програма на Министерство на културата за 44-то Народното събрание ББИА отново представи своите мотивирани предложения за изменение и допълнение на Закона за обществените библиотеки, Закона за културното наследство и Закона за народните читалища. За съжаление в есенната сесия бяха включени само промени по отношение на поддържаните от МК регистри.
Анета Дончева като представител на ББИА участва в работната група за разработка на проект на национална стратегия за развитие на изкуствата, културните и творческите индустрии, културното наследство и културния туризъм. ББИА подготви и изпрати предложение относно основните стратегически цели в развитието на обществените библиотеки. По молба на Секцията на директорите на регионалните библиотеки председателят на ББИА изпрати писмо до Сдружението на общините в Република България за коментар на законодателството във връзка с посъпили в административните съдилища в страната жалби срещу такси и цени на услуги в различни библиотеки. Становището на Сдружението е предадено на председателя на секцията. УС на ББИА има готовност, при желание от страна на секцията, да разгледа предоставените документи и да обсъди предложения за решаване на проблема. Представител на ББИА участва в Националната координационна комисия за изпълнение на Стратегията за учене през целия живот 2014 – 2020. За съжаление допълнителни средства за библиотеките не се заделят и нашата задача е да изтъкваме непрекъснато тяхната роля в неформалното и информалното учене. Стандартизацията в библиотечните дейности, като важен критерий за постигането на висок професионализъм, е важен приоритет в работата на ББИА. ББИА е член на ТК16 в БИС. Анна Попова беше нашият представител в ТК 16 до края на м. ноември 2017 г.. След напускането ѝ представител на ББИА в комитета е г-жа Анета Дончева. През м. декември ББИА изпрати до Министерство на културата предложение относно събирането и анализа на статистическа информация за дейността на обществените библиотеки и създаването на Единен модел за библиотечна статистика в страната. То е резултат на дейността на работна група от библиотечни специалисти, която излезе със становище да се направи предложение пред ТК 16 на Българския статистически институт за цялостна промяна и редакция на първичните формуляри за библиотечна документация от БДС 15215-81 Библиотечно дело. Документация за библиотечното дело. Промяната е свързана с приемането на новия стандарт БДС ISO 2789:2015 Информация и документация. Международна библиотечна статистика, в сила от м. април 2015 г.
2017 г. бе последната година от изпълнението на проекта на ББИА „Българските библиотеки в 21век”, подкрепен от ФАБ. Проектът има за цел да подкрепи дейностите на ББИА насочени към застъпничеството, развитието на библиотечното обслужване в помощ на образованието, повишаването на квалификацията на библиотечните специалисти, с цел въвеждане на иновативни библиотечни услуги и програми и развитие на организационния капацитет на сдружението. Поради икономичното разходване на планираните средства и наличието на неизразходвани средства, по молба на ББИА срокът на проекта бе удължен с една година и неговото изпълнение ще продължи до м. март 2019 г. Чрез проекта бяха подкрепени всички основни дейности на ББИА в областта на застъпничество, издателска дейност, повишаването на квалификацията, комуникационните, експертни и консултантски дейности. Изразявам нашата дълбока благодарност към ФАБ за разбирането, което проявява по отношение на значимостта на библиотечния сектор и важната роля, която има нашето сдружение за стимулиране на положителните процеси в развитието му.
Национални програми и инициативи Анна Попова от ИБ на ББИА участва с доклада „Библиотеките и интелектуалната свобода“ в Международната научна конференция „Свободата вчера, свободата днес, свободата утре – на върха на копието ли е“, която Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе организира на 25 и 26 април 2017 г. Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в партньорство с ББИА организира национална конференция с международно участие на тема „Младите хора, четенето и библиотеките“ на 18 и 19 май 2017 г. като част от календара на „Варна – Европейска младежка столица 2017“.
Представители на ББИА участваха в организирания от Фондация „Глобални библиотеки – България“ национален форум „Библиотеките днес”, състоял се от 9 до 11 ноември в хотел „Рамада“, гр. София. Форумът се проведе под патронажа на Президента на Република България Румен Радев. Във фокуса на форума бeше националното проучване сред библиотеки, общинска администрация и граждани, организирано от ФГББ през 2017 г., което е в рамките на цялостния преглед на състоянието на обществените библиотеки в България. Ваня Грашкина, ръководител на изследването, представи основните резултати и очерта посоките на развитие. В заключителната сесия Снежана Янева, председател на ББИА и ротационен председател на Настоятелството изрази увереност, че библиотеките трябва да са в крак с времето и да предоставят, в допълнение към традиционна си дейност, необходими на гражданите услуги, базирани на новите технологии. Само така те могат да бъдат значим и ценен ресурс за развитие на отделната личност и местните общности.
Международна дейност ББИА продължи членството си в ИФЛА и ЕБЛИДА през 2017 г. благодарение на подкрепата от Фондация „Америка за България“. През 2017 г. ЕБЛИДА работи активно по предложения на библиотечната общност във връзка с проекто-директивата на Европейската комисия и Съвета относно авторското право в единния цифров пазар. ББИА изпрати писма до българските евродепутати с молба за подкрепа на исканията на библиотечната общност в Европа. В края на 2017 г. започнахме работа по организирането на заседанието на Изпълнителния комитет на ЕБЛИДА, което се проведе на 26 и 27 февруари т.г. Заедно с това започна и подготовката за проведената по същото време Кръгла маса „Авторско право и библиотеките“, събитие от програмата на българското председателство на ЕС. С гордост можем да отчетем, че в конкуренция с колеги от цял свят представители на Българската библиотечно-информационна асоциация бяха избрани и вече активно работят в постоянните комитети на две секции на ИФЛА с мандат до 2021 г. Ваня Грашкина е избрана за член на ПК на секцията „Мениджмънт на библиотечни асоциации“, а Спаска Тарандова – за член на ПК на секцията „Публични библиотеки”. Милена Миланова е нашият представител в ПК на секцията по каталогизация с мандат 2015 – 2019 г. През 2017 г. ИФЛА стартира проект, чиято цел е формиране на глобална визия за библиотеките от обединения световен библиотечен сектор и изготвяне на план за действие за нейната реализация. Той включва дискусии, чрез които да се очертае възможно най-широка и всеобхватна визия за бъдещето на библиотеките, онлайн анкета за гласуване и кампания в социалните мрежи, изготвяне на финален доклад и план за действие. Създадена е уеб платформа, в която се публикува подробна информация за проекта и чрез която може да се участва в онлайн допитването. ББИА призова своите членове да се включат в гласуването чрез съобщения на сайта си и във фейсбук. За пръв път в историята на ИФЛА в дейностите по проекта са ангажирани всички институционални и индивидуални членове от над 140 страни. Дискусията „Глобална визия за библиотеките“ стартира през месец април 2017 г. в Атина и е последвана от шест регионални дискусии в различните континенти. На 6 и 7 юли в Мадрид се състоя регионалния семинар за Европа, в който участва представителят на ББИА Ваня Грашкина. Като част от инициативата, на 26 септември 2017 г. в София 25 библиотечни специалисти участваха в националната дискусия ”Глобална визия за библиотеките”. Участниците бяха представители на националната библиотека, 10 обществени и 6 академични библиотеки, две библиотечни катедри и две библиотечни фондации. Изводите от националната среща в София бяха представени в доклад, който ББИА изпрати на ИФЛА в края на септември. Проектът ще продължи с дискусии за действията, чрез които да бъде постигната очертаната глобална визия за библиотеките.
Заключителната среща по международния проект INELI на Балканите се проведе през септември в Културния център към Stavros Niarchos Foundation в Атина, Гърция. Четирите участнички от български библиотеки в проекта бяха придружени от Спаска Тарандова, член на УС на ББИА и представител във втората международната група на иноватори по програмата INELI GLOBAL. На срещата бяха представени резултатите от проекта и бяха обсъдени възможните подходи към продължаване на дейността по проекта, между тях партньорство по европейски проекти, двустранно сътрудничесто и продължаващото действие на общия онлайн обучителен портал. Като посланик за България, Анна Попова направи на място наблюдение и оценка на проекта на Регионална библиотека в Русе "Ние сме част от вашия живот", който получи финансиране от Future Libraries – Гърция.
Един от компонентите на тази среда са традиционните годишни конференции. На 8 и 9 юни 2017 г. в София се проведе XXVII Национална конференция на ББИА „Библиотеките – национална идентичност и многообразие“, организирана с любезното домакинство на Софийския университет и Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“. Конференцията привлече над 160 участници – библиотечни специалисти, преподаватели, докторанти и студенти от цялата страна. Тя се проведе в четири панела, модерирани от членове на УС на ББИА. Над 30 доклада и презентации бяха представени от 42 експерти от 13 библиотеки (национална, регионални, университетски и читалищни) и 12 университета, фондации и фирми. В тях бяха засегнати проблеми свързани с многообразието и идентичността в дейността на библиотеките, бяха представени добри парктики за иновативни библиотечни услуги, отразена бе ролята на библиотеките в подкрепа на образованието и научните изследвания и в съхраняването на местната и националната идентичност. На 24 и 25 октомври 2017 г. в Регионална библиотека „Захарий Княжески” се проведе първата Национална среща на консултантите по библиотерапия. Съорганизатори на форума са ББИА, Фондация „Глобални библиотеки – България” и Фондация „Институт за съвременна психология”. По време на събитието бяха представени доклади за тенденциите, развитието и прилагането на библиотерапията в страната и чужбина, работа с конкретни случаи или работа с групи от деца или възрастни. Консултантските услуги на ББИА, предоставени безплатно на членовете на асоциацията бяха предимно в областта на библиотечните сгради и обзавеждане. Те бяха поискани от библиотеки, които се ремонтират или разширяват.
През 2017 г. от програмата на ЦПОБ бяха проведени 15 курса и обучени общо 200 библиотекари от националната, регионални, общински, читалищни, университетски и училищни библиотеки от областите Видин, Габрово, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Разград, Силистра, София и Хасково. Обучените са с 33 повече в сравнение с предходната година. Най-активни бяха колегите от РБ – Разград, където се проведоха 3 обучения, РБ – Пазарджик – 2 и НБКМ – 2. Тематичното разпределение на курсовете е както следва:
Придобиването на професионална квалификация след средно образование от работещите в библиотеките е важен фактор за професионално библиотечно обслужване в обществените библиотеки. През м. юли 2017 г. започнаха четири обучения с общо 38 обучаеми за придобиване на трета степен на професионална квалификация "Библиотекар", организирани от лицензирания Център за професионално обучение към Асоциация "Съвременни читалища" (АСЧ) съвместно с ББИА и регионалните библиотеки в Кърджали, Монтана, Силистра и Стара Загора. През есента стартираха още шест обучения с общо 54 обучаеми, финансирани по проект „Ваучери за заети лица”, съфинансиран от Европейския социален фонд на Европейския съюз чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020. Обученията са организирани съвместно с регионалните библиотеки във Враца, Добрич, Монтана, Пазарджик, Разград и Стара Загора. Представители от ИБ на ББИА участваха при организирането и откриването на всички обучения.
През 2017 г. беше подготвен и издаден сборникът „Библиотеките – национална идентичност и многообразие: Доклади от XXVІI Национална конференция на ББИА, 8 – 9 юни 2017 г., София“ в печатен и електронен вариант с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България”. Печатният вариант се разпространява безплатно на авторите на доклади, на библиотеките – колективни членове на ББИА и на председателите на териториалните секции в страната. Списанието "ББИА онлайн" се разпространява по абонамент в библиотечната общност и сред организации извън нея. Списанието се радва на интерес и е трибуна за споделяне на добри практики, оповестяване на документите на ИФЛА и ЕБЛИДА, информиране за новостите, представяне на водещи специалисти в библиотечното дело у нас и в чужбина. В шестте броя за 2017 г. бяха публикувани 76 статии от 63 автори. Бих искала да изразя благодарност на колегите от редколегията и на доброволците – преводачи, за техния съществен принос за списването на „ББИА онлайн“. Електронният бюлетин обогати съдържанието си с подробна информация за инициативи на асоциацията и за събития на библиотеките в страната, както и за международни конференции и събития на ИФЛА, ЕБЛИДА и други организации. В началото на 2017 г. беше обновен дизайнът и технологията на публикуване на е-бюлетина. 10 броя от е-бюлетина са публикувани на сайта и разпространени по електронната поща до повече от 1800 абонати. Профилът на ББИА във Фейсбук става все по-популярен сред библиотечната общност. Актуализирането на информацията е ежедневно. Много от членовете на ББИА публикуват информация за дейности, събития и добри практики в техните библиотеки. Профилът има повече от 3 240 приятели (над 170 нови приятели в сравнение с края на 2016 г.). Отчетени са над 970 посещения средно на ден, повече от 125 530 гледания на публикации на стената и над 11 510 мнения, харесвания, коментари и споделяния на стената за отчетния период. Уебстраницата на ББИА има за цел не само да информира за работата на сдружението, но и да бъде платформа за оповестяване на новостите в библиотечния сектор, както и за предстоящи международни и национални инициативи, проекти и програми. Сайтът на ББИА ежеседмично се актуализира с новини и информация за събития от живота на асоциацията и библиотеките – институционални членове. През 2017 г. 46 новини са публикувани на основния сайт – 18 за събития и дейности на ББИА; 13 за дейности на библиотеки членове на ББИА, 8 за международни събития и 7 съобщения и обяви за работа. 22 новини и съобщения са публикувани на сайта за професионална квалификация и 47 нови публикации – на сайта за издателската дейност. Сайтът има над 60 140 посещения, като повече от 31 910 са уникални. Активността на членовете на ББИА не е особено висока. На сайта не веднъж се публикуват съобщения с молба за становища и предложения по актуални проблеми, на които откликват много малко библиотекари. ББИА е сред първите неправителствени организации с действащи домейни на кирилица. Това са ббиа.бг и библиотеки.бг. При изписване на всеки от тези адреси автоматично се отваря съществуващият сайт на ББИА с вече познатия домейн lib.bg (на латиница). Новите домейни дават възможност на българските потребители по-лесно да стигат до информация за Българската библиотечно-информационна асоциация.
Годишните награди на ББИА са една възможност нашите библиотеки и библиотечни специалисти да получат признанието на колегията и на своите читатели. Годишните библиотечни награди на ББИА за 2016 г. бяха обявени на тържественото откриване на Националната библиотечна седмица на 9 май 2017 г. Наградените са: Млад библиотекар на годината: Мартина Янкова – Регионална библиотека „Петко Р. Славейков” – Велико Търново, Библиотекар на годината: Антоанета Георгиева – Регионална библиотека „Христо Ботев” – Враца и Валентина Славчева – Централна научно-техническа и педагогическа библиотека – София; Библиотека на годината: Библиотека при Народно читалище „Просвета 1927” – Варна. Награда за цялостен принос беше връчена на Красимира Папазова – дългогодишен организационен секретар на ББИА за нейния принос за организационното изграждане на сдружението, привличането на нови членове, развитието на издателската дейност, издигането престижа на професията. На официална церемония в Национална галерия „Двореца” министър Боил Банов връчи годишните награди по случай 24 май. По предложение на УС на ББИА с почетен знак „Златен век“ – Печат на цар Симеон Велики и грамота бяха наградени колегите Росица Куцарова, директор на РБ „Петър Стъпов“ – Търговище и Сезер Нихат, председател на териториалната секция на ББИА в Силистра, а с грамота на Министерство на културата бе отличена Милена Марковска, директор на ГБ „Паисий Хилендарски“ – Асеновград. ББИА подкрепи и номинацията за Калина Иванова, член на УС на ББИА и председател на териториалната секция на ББИА във Велико Търново, която бе удостоена с почетен знак „Златен век“ – Печат на цар Симеон Велики и грамота. Номинацията на ББИА за носител на националната награда „Христо Г. Данов“ в категория Библиотечно дело бе за Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово. Радваме се, че дейността на библиотеката бе високо оценена от авторитетното жури и тя стана носител на наградата.
Чрез колективното и индивидуално членство ББИА обединява над 2 500 колеги. Основната мотивираща сила за разширяване обхвата на индивидуалните и институционални членове и увеличаване броя на секциите са приоритетите в дейността на ББИА: националните кампании, издигащи престижа на професията; усилията в помощ на библиотечното законодателство; квалификационната, издателската, информационата и консултантска дейности; възможността библиотечните специалисти да участват в проекти и програми, в международни национални и местни форуми.
Значителна роля за приобщаването на повече колеги към сдружението имат услугите и дейностите, които ББИА предлага не само на своите членове, но и на всички библиотекари чрез проектa „Българските библиотеки в 21. век“, подкрепен от ФАБ.
Тематичните секции към сдружението са естественото място за съсредоточаване на дейността на индивидуалните членове според техните професионални интереси. Особено активна бе дейността на Секцията на училищните библиотеки с председател Пролет Цветанова. В края на м. февруари, с любезното съдействие на РБ „Пенчо Славейков“, във Варна се проведе шестата национална среща на тема „Училищната библиотека – подкрепяща информационна, образователна и комуникационна среда“. В началото на м. април в НБ „Иван Вазов“ – Пловдив се проведе национална кръгла маса за бъдещето на училищните библиотеки, съвместна инициатива на Секцията с библиотеката. Представители на Секцията взеха участие в органзираната от ЦРЧР Шеста национална конференция „Насърчаване на четенето“. Секцията на директорите на регионалните библиотеки с председател Димитър Минев осъществи редица работни срещи за създаване на по-добра координация и решаването на проблеми от тяхната практика. Бяха обсъждани единният подход при представянето на дигитализираните материали в интернет пространството и казуси, свързани с постъпили жалби и съдебни производства по повод с цените на услугите и събираните такси. Осъществени са и пътувания до Македония и Сърбия за културен обмен с библиотеките в тези страни. На 8 юни Секцията на научните библиотеки с председател Мая Урумова организира среща, на която участниците в работната група по библиотечна статистика запознаха присъстващите с изразените становища във връзка с обсъжданите в групата показатели и индикатори. Силвия Найденова и Биляна Яврукова споделиха опита на Библиотеката на БАН и на Университетска библиотека в организацията и изпълнението на процеси, свързани с ретроконверията и инвентаризацията на библиотечните фондове. Информационните канали на секцията бяха използвани за по-широкото разпространение на текуща информация. Партньорствата с неправителствени организации, училища и университети разширяват количеството и разнообразието от крайни потребители на нашите инициативи. Сред нашите партньори са Асоциация „Българска книга“, Фондация „Детски книги“, Асоциация „Съвременни читалища“ и др. ББИА продължи успешното си партньорство с Гьоте институт. През декември 2017 г. представител на ИБ на ББИА участва в Закуска за издатели в рамките на Софийския панаир на книгата 2017. Специалният повод за тази закуска е подготовката на Софийския панаир на книгата през 2018 г., когато немскоезичната литература ще бъде поставена на фокус. Бих искала да подчертая ползотворното сътрудничество с Фондация “Глобални библиотеки – България” и активната роля на представителите на ББИА, както в нейните управляващи органи, така и в цялостната ѝ дейност. През 2017 г. настъпиха промени в ИБ на ББИА. В края на м. ноември приключи дейността на най-дългогодишния ни организационен секретар Красимира Папазова, на която дължим много за организационното израстване на ББИА. На нейно място УС избра Нина Коцева – офис мениджър в Изпълнителното бюро. По същото време бе освободена и Анна Попова, координатор по проекти и международната дейност в ИБ, поради лични причини. УС реши да не назначава нови хора и работата да продължи с наличния състав. Надявам се ще се присъедините към мен за специална благодарност към нашия организационен секретар Краси Папазова и членовете на Изпълнителното бюро Анна Попова, Антоанета Димитрова и Нина Коцева.
Изводи
Заключение Днес ще приемем Програма за дейността на сдружението за 2018 г. Нека си пожелаем още по-единни да постигнем високи резултати и докажем, че нашите библиотеки принадлежат на бъдещето. |
< Предишен | Следващ > |
---|