библиотечна седмица
10 – 17 май 2024 г.
Месечен е-бюлетин
Актуални новини и предстоящи проявиПрофесионално образование и квалификация
Предложения за продължаващо образование и придобиване на ІІІ степен на квалификация по професията Библиотекар.
Годишни библиотечни награди на ББИА за 2019 |
През 2020 г. Годишните библиотечни награди на ББИА се връчиха за десета поредна година. COVID-19 пандемията ни постави пред редица изпитания и награждаването, което по традиция е в навечерието на 11 май, беше отложено за дните на ХХХ национална конференция „Библиотеките в дигиталната епоха“. На 25 октомври в Зала 1 на Централния военен клуб беше проведена тържествената церемония по връчване на наградите. Наградите бяха връчени от г-жа Вал Стоева, председател на Съвета на Фондация „Детски книги“ и посланик на библиотеките, г-н Александър Кръстев, създател на сайта „Аз чета“, проф. Ирена Петева – ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии и д-р Емилия Милкова, председател на ББИА. Категория „Млад библиотекар на годината 2019“ Носител на наградата Ина Божкова от Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово Ина Божкова участва дейно в работата на отдел „Краезнание“ на библиотеката. През изминалата година сканира и обработва над 3000 страници за нуждите на отдела и читателите и въвежда близо 4500 библиографски описания в краеведските бази данни. Работи активно за популяризирането на краеведската дейност сред местната общност, младежите и учениците като изнася беседи пред десетки ученици от училищните клубове в града. Всеотдайно работи за удовлетворяването на читателските търсения като извършените от нея справки през 2019 г. са над 300. Изготвя краеведски календар за 2020 г. с над 230 годишнини с местно и национално значение. Ина Божкова е пример за успешна реализация на младите хора с нови квалификации в библиотеката.
Категория „Библиотекар на годината 2019“ Носител на наградата Силвия Павлова – директор на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца Силвия Павлова е пример за библиотекар, който успешно съчетава традицията и модерното мислене. През 2019 г. Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца проведе първия литературен фестивал в Северозападна България „Враца – книжен град“, иницииран и организиран от нея. От 26 до 28 септември Враца е домакин на първата по рода си мини алея на книгата със стотици нови заглавия за читателите, а организираните събития са посетени от над 1600 младежи, деца и цели семейства. Във фестивала участват съвременни български творци, национални и местни издателства, читатели от различни възрастови групи. На едно място се срещат ценители на книгата и се провежда дебат за положителното влияние и ползата от четенето. Съвременните български творци Захари Карабашлиев, Катерина Хапсали и Георги Тошев изпълват със съдържание и емоции литературните вечери. В отворените ателиета за творческо писане участват детски писатели и илюстратори на книги. Провежда се и семинар „Пътят на книгата – от мастилницата до дисплея“ с акцент върху въздействието на илюстрациите, как да четем ефективно, колко далече е бъдещето на книгите и др.
Номинации: Категория „Библиотека на годината 2019“ Носител на наградата Академична библиотека на НАТФИЗ Библиотеката на НАТФИЗ успява да отговори на потребностите на образователния процес в академията, за което свидетелства безрезервната подкрепа на ръководството, студентите и преподавателите. Тя е уникална със своя архивен и филмотечен фонд с образци на игралното и документалното кино, които се използват с учебна и научна цел. През 2019 г. специализираният модул „Театрални постановки“ на библиотечния софтуер е обновен с добавена нова функционалност – възможност за качване на видеоклип към описанието в онлайн каталога. През 2019 г. библиотеката участва с презентация и изложба „Няма бъдеще без минало – Академична библиотека и архив представя…“ в ежегодния Театрален и филмов маратон. Библиотеката е дългогодишен член на ББИА и активно участва в конференциите през последните години като през 2019 г. представя доклад на тема „Библиотеката на НАТФИЗ „трето място“ и „четвърто място“ в живота на изкушените от театъра и киното“.
Номинации: Награда за цялостен принос за развитието на библиотеките Наградата за цялостен принос за развитието на библиотеките за първи път се присъжда посмъртно на председателя на ББИА Снежана Янева (1952 – 2019) и беше връчена на нейната сестра Емилия Янева.
Целият трудов път на Снежана Янева е посветен на библиотеките и библиотечното дело. Започнала като библиотекар в Университетската библиотека на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, тя най-продължително време е завеждащ на Информационния център на Посолството на САЩ в София. Независимо от това, Снежана е посветена на идеята да работи за съвременното развитие на нашите библиотеки. Познавайки в детайли американската библиотечна практика, нейно дълбоко убеждение беше, че трябва да се започне от мотивацията и промяната в начина на мислене на колегията. Затова с нейно съдействие много български библиотечни специалисти посетиха американски библиотеки, участваха в обмяна на опит и в годишните конференции на Американската библиотечна асоциация. Именно тези хора станаха основен двигател на промените в нашите библиотеки по време на прехода.
Категория „Подкрепа за библиотеките“ Носител на наградата КонтурГлобал Марица Изток 3 „КонтурГлобал Марица Изток“ 3 от години партнира на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора, подпомагайки обогатяването на библиотечния фонд и подобряването на материално-техническата база. Общата стойност на даренията от компанията през 2019 г. възлизат на над 44 750 лв., разпределени в три проекта:
|
< Предишен | Следващ > |
---|