


Национален маратон на четенето 2011 |
![]() |
НАЦИОНАЛЕН МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО
Проявата е посветена на В партньорство с Асоциация "Българска книга"
От 2 до 23 април всички любители на хубавата книга
Откриване: -------------------------------------------------------------------------------
ПРОГРАМА 71 БИБЛИОТЕКИ ОТ 32 ГРАДА и 15 СЕЛА СЕ ПРИСЪЕДИНИХА ДОСЕГА КЪМ КАМПАНИЯТА
12 април „Да прочетем заедно" - ученици и членове на клуба на пенсионера четат литературни творби. 14 април Детско утро „Любими герои от приказките" - ОУ "Антим І".
25 - 31 март Маратон на четенето в ОУ „Антим І" и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий". 31 март Четене на приказки в Детски отдел на библиотеката и запознаване с препоръчителна изложба от книги „Прочети ме". 1 - 8 април Деца четат на деца - Деца от клуб "Млад актьор" четат и представят драматизации на приказки в детските градини. 11- 23 април Маратон на четенето в СОУ "Хр. Ботев", Общински детски комплекс. 19 април Среща в библиотеката на литературни дейци от гр. Балчик.
4 април 10.30 ч. Откриване на Маратона на четенето в Детски отдел на Регионалната библиотека. Гостуват възпитаници на ЦДГ № 8 „Вечерница". Приказки на Ран Босилек ще чете актрисата Албена Чобанова, като по този начин отбелязваме и 125 години от рождението му. 11 - 20 април Изложба на детски книги под мотото: „Приказките на моето детство". Организиране на колективни посещения в библиотеката от началните класове на училищата в Благоевград и връчване на читателски карти. „Библиотекар за един ден" - ученици влизат в ролята на библиотекари. 13 април 11.00 ч. Отдел „Изкуство" - Литературно детско утро: „Книжке моя сладкодумна" - ученици от ІV Б и ІV В класове на СОУ с изучаване на чужди езици ще изнесат представление пред деца бъдещи първокласници от ЦДГ № 1 - Благоевград. 18 - 20 април Прожекция на филми в отдел „Изкуство" по литературни произведения.
18 април Откриване на Маратона на четенето в библиотеката на училището с представяне на лично творчество на деца от начален етап на образование. Организиране на колективно записване на ученици от СОУ с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски" за читатели в Регионалната библиотека. 19 април „Всички букви зная, мога да чета" - Посещение на ученици от първите класове в библиотеката. Запознаване с фонда и с правилата на обслужване в нея. Записване на желаещи първокласници за читатели. 20 април Представяне на новата стихосбирка на Люба Асенова Вълкова пред ученици от единадесетите класове. 21 април Отчитане на резултати от кампанията „Дари книга на библиотеката". Изложба на дарените книги. Поздравителен адрес към класа, дарил най-много книги на библиотеката.
2 - 29 април Дарителска кампания "Дари книга на Училищната библиотека". 11 - 19 април Маратон на четенето за учениците от начален курс по класове с излъчване на победители. 11 - 22 април Конкурс за най-добро произведение (стихотворение, разказ или есе) и конкурс за рисунка на тема: "Моята любима книга" и "Любим герой от българските народни приказки". Най-талантливите творци получават званието „Рицар на книгата". 14 - 18 април Участие на децата от 2-ри и 4-ти класове в Празниците на детската книга и изкуствата за деца, организирани от Регионална библиотека - Благоевград. 20 април Състезание по четене между победителите от Маратона на четенето в начален курс. 23 април Подготвяне на визуализирана информация за справочната литература в библиотеката, изложена на библиотечно-информационното табло. Радиопредаване, което ще се излъчи чрез училищното радио „Вселена 7", посветено на Световния ден на книгата и обявяване на имената на спечелилите в конкурсите ученици.
1 април
18 - 20 април 08.00 ч. Маратонът ще стартира в РБ „Пенчо Славейков". За деветото поредно издание на традиционния "Маратон на четящите хора" повече от 50 места в града - училища, библиотеки, читалища, културни центрове, книжарници, отдели и др. ще се превърнат в сцени за четене. Тази година акцентите в Маратона на четенето ще бъдат:
Съпътстващи мероприятия и изложби:
20 април „Една приказна нощ в библиотеката" - деца и ученици четат любими книги и преспиват в сградата на библиотеката.
18 април 10.00 ч. Поетичен рецитал и литературно четене в Дома за стари хора - В. Търново с участието на търновските творци от литературен клуб "Н. Й. Вапцаров" - Георги Янков, Цвятко Дечев и Стоян Долапчиев. 17.00 ч. На библиотеката гостуват Росица Ташева, носителка на наградата Хеиликон за 2010 год., за книгата й "Колкото до шотландеца" и издателство „Колибри" - София. 19 април 13.30 ч. "Титани на духа" - лектория с ученици от СОУ "Ем. Станев" по повод 110 г. от рождението на художника Илия Бешков. 20 април 11.00 ч. Среща на ученици от начален курс на обучение в СОУ "Г. С. Раковски" с поетесата Елда Живкова и четене на стихове по книжката й "Малката принцеса". 14.00 ч. Литературно четене на испански език по произведения на авторите Мигел де Сервантес (1547 - 1616) и Гарсия де ла Вега (1503 - 1536). Творбите ще четат ученици от ЕГ "Проф. д-р Асен Златаров" и СОУ "Ем. Станев". 21 - 25 април "Малкото голямо четене" - маратон на четенето с деца от II и III класове на великотърновските училища и от подготвителната група на г-жа Елка Минева от Алианс Франсез, придружен с конкурс за изразително четене и рисунки.
2 - 23 април Четене на любими приказки и стихове в Стаята на приказките в библиотеката - посветени на 91 г. от рождението на Леда Милева; 122 г. от рождението на Дора Габе; 125 години от рождението на Ран Босилек; 130 г. от рождението на Стоян Чилингиров; 91 г. от рождението на Джани Родари; 206 г. от рождението на Ханс Кристиан Андерсен; 226 г. от рождението на Якоб Грим - свободен достъп и безплатно получаване на читателски карти за всички деца в Общината. 4 април Запознаване и въвеждане в света на книгите на деца от ОДЗ и начален курс от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий". Изложба на български и чужди детски автори. 13 април Детско матине „Я кажи ми" по стихове на Ран Босилек (р. 1886 г. - 125 години от рождението) с деца от ОДЗ Ново село и ученици от 1 до 4 клас от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий" Ново село. 18 април Драматизация на приказката „Работна Мецана" на Леда Милева от деца от горен курс пред децата от ОДЗ. 21 април Закриване на Маратона с откриване на изложба апликации и пластики от природни и отпадъчни материали под надслов „Да опазим вълшебствата на природата - тя е наша крепост" по повод 22 април - деня на Земята, изработка от деца от СОУ и ансамблово от детската градина.
4 април Официално откриване Маратон на четене. Изложба-базар на издателство „Фют" с участието на ЦДГ "Дъга" и ЦДГ "Българче". Съвместна инициатива с читалище "Развитие" - гр. Враца. 5 април Четене на пословици, поговорки, гатанки и стихове от Иван Вазов. 6 април Четене български народни приказки пред деца от ЦДГ Слънце с участието на Илия Стоянов - директор на РИМ Враца. 7 април „Във вълшебния свят на приказката" - четене на приказки от Андерсен и Братя Грим с учениците от вторите класове на СОУ „Н. Войводов". 8 април Четене на приказката „Златното птиче" в ЦДГ "Вълшебница" с гост Емил Пеняшки, председател на комисията по култура към община Враца. Четене на откъси от книгите „Алиса в страната на чудесата", „Приключенията на Лукчо" и приказки за Хитър Петър с учениците от третите класове на СОУ „Н. Войводов". 11 април Среща на детската писателка Ели Томинска с деца от ЦДГ "Европейчета" - гр. Враца. 12 април Четене на български народни приказки с първите класове на НУ "Иванчо Младенов". Гостува заместник-кмет на община Враца. Четене и рецитиране на стихчета за най-малките с деца от ОДЗ „Зора". 13 април "Силата на художественото слово" - разговор със студенти от Педагогически колеж - гр. Враца. Гостува Кирил Стаменов, актьор във Врачански драматичен театър. 14 април
"През погледа на жената" - Поетичен маратон с участието на поетеси от гр. Враца 18 април Прожекция на филма "Бай Ганьо" и четене на откъси от едноименния роман с участиет на Владимир Николов и ученици от VІІ клас на СОУ "Козма Тричков". Актрисата Наташа Шаматова от Държавен куклен театър - гр. Враца чете приказката "Златната ябълка" в ОДЗ "Звънче". 19 април Маратон на четенето в Регионална библиотека с ученици от Езикова гимназия "Йоан Екзарх" и ПМГ "Акад. Иван Ценов" - гр. Враца. 20 април Втори самостоятелни четения на Регионалното краеведско дружество - гр. Враца. 21 април Награждаване областен конкурс „Деца рисуват приказка". „Походът на книгите" - Маратон с възпитаници на ПУ "Д-р Петър Берон" и ученици от VІІІ клас на СОУ "Васил Кънчов". Четене на любими книги и стихотворения от цикъла "Епопея на забравените" на Иван Вазов, по повод 135 години от избухването на Априлското въстание.
2 - 23 април
2 април Международния ден на детската книга - "Внимание! Верижно четене"- приказката "Дивите лебеди" на Х. К. Андерсен - четат ученици от ІІ, ІІІ и ІV клас. 4 април Любими герои от приказки за деца - изложба на рисунки. 7 април "Деца четат на деца" - ученици от VІ клас четат български народни приказки на деца от І до ІV клас. 8 април "Най-бързо четене" - конкурс за учениците от V, VІ и VІІ клас, четене на непознат текст. 14 април Рецитал на стихотворението "Обесването на Васил Левски" на Христо Ботев - конкурс за най-изразително рецитиране. 15 април Чети, за да знаеш! - ученици от І клас четат народната приказка "Лоша дума не се забравя" - обсъждане на поуката от нея. 18 април "В чудния свят на книгата" - изложба на рисунки. 22 април "Да подарим книга на библиотеката" - дарение на книги от жителите на селото. 23 април Международен ден на книгата и авторското право. "Библиотекар за един ден" - деца обслужват деца.
1 - 15 април Изложба на детски книги в библиотеката. 1 - 18 април Конкурс за рисунка на тема "Моята библиотека". 4 април Изнесена библиотека в ЦДГ група "Радост". 6 април Изнесена библиотека в Клуб на пенсионера. 8 април Изнесена библиотека в ОУ "Христо Ботев". 11 - 15 април Седмица на отворените врати: посещения на ученици от ОУ "Христо Ботев" и децата от ЦДГ - "Радост" в библиотеката. Маратон на четенето в ЦДГ и 4 клас на ОУ. 20 април 15.00 ч. Ден на приказките в салона на читалището - дефиле на приказни герои; викторина "Познаваме ли приказките"; куклен театър и награждаване на отличените рисунки в конкурса и на най-добър костюм на приказен герой.
4 април Откриване на Маратона на четенето с "Дървото на знанието" - моята любима книга в Детски отдел. 6 април Представяне на книгата „Приказка за „Глоб@лни библиотеки" или как мишката и книжката станаха приятели" в Детския отдел. 7 - 8 април Четене на приказки в габровските детски градини. 12 - 13 април „Най-дългото изречение от заглавия на заети книги" - Заемна за възрастни. 14 - 15 април Четене на произведения на Ран Босилек във връзка със 125-годишнината от рождението му в Детски отдел. Деца от Първо ОУ „Ран Босилек" - Габрово представят спектакъла „Патиланци". 18 - 21 април
Дни на детската книга: 19 април „Една шарена история, започнала на страница 33" - четене от страница 33 на различни издания. 20 април Четене на текстове, открити в глобалната мрежа на Великденска тематика в Информационен център и Детски отдел.
11 - 29 април
11 април Забавни листчета за ученици от І кл. Викторина - „За книгата". Драматизация на приказката „Дядо и ряпа". "Днес аз съм библиотекар"- обслужване на деца от деца (ІV кл.). Дарителска кампания "Дари книга на училищната библиотека". 12 април Щафетно четене с ІІ кл. на приказки от Андерсен. Викторина. 13 април Щафетно четене на забавни истории за Хитър Петър - ІІІ кл. Викторина „За книгата". Драматизация за Хитър Петър. Да подвържем и приведем в приличен вид старите книжки в библиотеката - ученици от ІІІ кл. 14 април "Да четем заедно" - четене на материали за Великден и Гергьовден. Викторина. Конкурс за най-добро стихотворение, разказ, есе на тема "Моята любима книга" - за ученици от V - ХІІ кл. и „Любим герой от българска народна приказка" - описание - за ученици начален етап. 15 април Изложба на читателски дневници в библиотеката - ІІ - ІV кл. Заключително тържество в актовата зала с ученици от начален етап под надслов „Всичко за хляба наш" направи питка с мама и баба. Запознаване на учениците с традициите и приготвянето на обредни хлябове и среща с д-р Мария Русинова - диетолог. Отчитане на резултатите от различните мероприятия.
2 - 23 април Детски отдел ще се включи в кампанията „Походът на книгите" - „Поход на книгите към читателите" и „Поход на читателя към книгата" с ученици от училищата и деца от детските градини в гр. Кюстендил. 2 април „Походът на книгите" в Регионална библиотека - Кюстендил започва с изложбата „Книги с автографи" из фондовете на библиотеката. 18 април Откриване на Седмицата на детската книга и изкуствата за деца в град Кюстендил - Приказна творческа работилница по повод 225 години от рождението на Вилхелм Грим (1786-1859); презентация за живота и творчеството на Братя Грим; ученици от ОУ „Св. Паисий Хилендарски", Кюстендил представят любимите си приказки и приказни герои чрез драматизация и рисунки. 19 април Детски периодичен печат по повод 140 години от излизането на първото детско списание „Пчелица" (1871), редактирано от Петко Рачов Славейков - презентация за детския периодичен печат и представяне на детски периодични издания от ученици от ОУ „Професор Марин Дринов", ОУ „Христо Ботев" и ОУ „Ильо Войвода". 20 април 11.00 ч. Отдел "Технически науки" - среща с два класа от 5 ОУ "Хр. Ботев" К-л на тема "Деца четат за световните изобретения". Литературна творческа работилница, посветена на 125 години от рождението на Дора Габе (1886-1983) - презентация и представяне творчеството на Дора Габе от ученици от ОУ „Даскал Димитри", Кюстендил. 21 април Среща-разговор с детския писател Панчо Панчев в ОУ „Професор Марин Дринов" и ОУ „Христо Ботев", Кюстендил.
11 - 21 април Маратон на четенето в детските градини и в детския отдел на регионалната библиотека с активното участие на доброволците. Финален кръг на проект „Културен лабиринт". 14 април Пленер и литературен конкурс „Моята приказка за доброто" - награждаване на участниците. 18 април Представяне на книгата на Еленка Щерева „Усмивки от Югла". 19 април Традиционен „Парад на приказките". 22 април Ден на планетата Земя - съвместната инициатива с природоматематическата гимназия.
1 април 17.00 ч. Творческа работилница „Литературна самокритика" (опит за лични хумористични саморазобличения) на творците от Литературен клуб „Хр. Ботев". 4 април Радиопредаване по Радио Мездра за Маратона на четене и представяне на програмата, четене на радиоводещия в ефир. 7 април 10.00 ч. Четене в Дома за стари хора гр. Мездра. 18 - 29 април Посещения на първокласниците в Детския отдел на библиотеката, записване за читатели, четене на приказки. 20 април „Великден и пролетните празници в литературата" - презентация и четене на подходящи произведения с ученици от началните класове в читалнята на библиотеката. 27 - 28 април „В приказния свят на Ран Босилек" - четене на негови приказки с ученици от училищата в града. Кампания „Дари книга на библиотеката".
20 април С поредица от детски утра библиотеката ще отбележи Международния ден на книгата и авторското право. От тази дата стартира лятната програма "Децата на Монтана четат". Тя ще приключи на 15 септември 2011 г., когато ще бъдат отличени най-четящите деца на града.
1 април 17.00 ч. Великден в Чехия и Словакия - изложба. 17.30 ч. Вечер на хумора - среща с писателя хуморист Калин Калинов. 5 април 10.30 ч. „С приказките на Ханс К. Андерсен" - Гостуват децата от ЦДГ „Радост". Със специалното участие на Балетна школа „Ива" с худ. рък. Ваня Вълкова. 12 април 11.00, 13.00 ч. Издателство „Жанет 45" представя детския писател Виктор Самуилов. 14 април 14.00 ч. „С героите на Елин Пелин" - литературен урок с ученици от 11 клас на МГ „К. Величков" и преподавател Л. Коцева. 15.00 ч. Представяне книгата „Никола Й. Вапцаров - Моряка" на проф.д.пс.н. Илия Пеев, капитан І ранг, преподавател във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров". 15 април 10.30 ч. „Да четем и играем" - представяме творчеството на Джани Родари пред ученици от ІІ класс на СОУ „Г. Брегов". Изложба на детски рисунки. 20 април
10.00
ч. Стартира Маратонът на четенето: 21 април 14.00 ч. „Великденски чудесии" - работилница за боядисване на яйца - с ученици от Гимназия „Аксаков" и Фондация „Център за социална рехабилитация и интеграция на лица в неравностойно положение „Хефест". 26 април 14.00 ч. „Това го знае всяко хлапе, което чете" - състезание по литература, история и география между ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий" и ОУ с. Юнаците. 28 април 17.00 ч. Тържествено закриване „Дните на детската книга" и връчване награди на участниците на сцената на ДКТ „К. Величков". Представяне на постановка „Червената шапчица".
Библиотека при Езикова гимназия „Бертолт Брехт"11 - 29 април 12-те класове ще проведат анкета, свързана с интереса на учениците към библиотеката и училищния вестник, ще отчетат и обобщят получените резултати. Среща на 11-те класове с Боян Ботйов. 11 - 21 април Провеждане на колективно четене по класове в часа на класа, съобразено с интересите на учениците по тематика и жанрове на български и чужд език. 13 април 12.30 ч. Среща на 9-те класове с Костадин Пампов преподавател в ЕГ „Б. Брехт" - писател издал свои творби. 14 април 13.30 ч. „Предизвикателството при четенето на чужд език" - среща на учениците от 8-те класове с Андрей Енев, ученик от нашата гимназия спечелил 1-во място на конкурса по превод, превел новелата „Кучетата" от Жан Ноел Елини от френски на български език. 18 април 13.30 ч. „Отношението ми към училищния вестник" - среща на 10-те класове със съставителите на училищния вестник.
2 – 23 април
м. април Презентация по Андерсенови приказки и любими детски автори. Дарителска кампания - дари книга за библиотеката. Среща с писателя Петко Генуров. Деца четат свои приказки за добротата пред свои връстници. Нарисувай своя любим приказен герой - изложба на рисунките във фоайето на читалището. Деца четат на деца - Децата от КЛУБ „Приятели на книгата" - четат приказки на децата от ЦДГ „Мир". Четене на верижка - от начален курс - до хората в Пенсионерския клуб. Връчване на сертификати на всички предани почитатели и верни приятели на нейно величество книгата.
13 април "Книжка многознайка" за деца от ОДЗ "Родолюбче" - литературно четене и викторина. 18 април "Великденска приказка" - деца от СОУ "Д-р Петър Берон" четат приказки на деца от ОДЗ "Родолюбче" гр. Перник - литературно четене и Великденски концерт. 26 април Изложба "Световен ден на книгата".
4 април 10.00 ч. Откриване на „Маратона на четенето" от най-четящите читатели на Детския отдел и отдел „Чужди езици" в зала „Игротека". „Малкото голямо четене" ще стартира с любими приказки на Андерсен на български и английски език. м. април Литературен урок „ В пленителния приказен свят на братя Грим" - ученици начална степен. „Да сдружим детето с книгата" - тийнейджъри четат любими български книги - „Тина и половина" и „Графиня Батори". „Бърборанчета в библиотеката" - третокласници четат на деца от подготвителна група ЦДГ „Чучулига" произведения на Ран Босилек и Дора Габе. В часове по чужди езици в ГПЧЕ ще се четат статии от списания от фонда на отдел "Чужди езици" на тема „Великден". Отдел „Краезнание" съвместно с Дружество „Краезнание" и ученици от плевенски училища - горен курс ще четат книгата на Георги П. Домусчиев "Сенки от стария Плевен". Четенето ще бъде открито от Христо Домусчиев - внук на автора. Закриване на „Маратона на четене" - театрален празник, посветен на книгата и четенето на английски език: "Good Books - Better Libraries - The Best Study".
1 - 17 април 50 години от първия полет с космически кораб около Земята с космонавт Юрий Гагарин (1961 г.) - изложба. 7 април 17.30 ч. Премиера на книгата "На границата на възможното. Спомени на един военен пилот", от полк. Иван Апостолов, издадена в Добрич. Посвещава се на 12 април - Денят на космонавтиката и авиацията и 50 годишнината от първия полет на космонавта Юрий Гагарин - 1961 година. 11 - 21 април 135 години от Априлското въстание през 1876 година, 160 години от рождението на Тодор Каблешков и 190 години от рождението на Г. С. Раковски - изложба, съвместно с Общински клуб „Васил Левски". 12 април 17.30 ч. Премиера на най-новата книга на Георги Стоянов „Обречени на самота" - книгата представя Марин Кадиев. По повод 80-годишнината на писателя. 14 април 17.30 ч. Премиера на първата книга на Шинка Дичева-Христозова „Пролетта на Мо. Ранните писма на Яна Язова до Александър Балабанов". 18 - 30 април „Серенада". Живопис-платна и илюстрации на Иван Богоев - изложба-базар. 120 години от рождението на Сергей Прокофиев - изложба. „Пролетта дойде отново и донесе на света Възкресение Христово..." - изложба. 135 години от Априлското въстание през 1876 година - изложба. 26 април - 8 май 145 години от рождението на Пенчо Славейков (1866 - 1912) - изложба.
2 - 23 април В прекрасния свят на Андерсен: четене на приказки, изложба на кукли от царевична шума с любими Андерсенови герои. "Вечните детски книги" - изложба. От приказка в приказка - четене на приказки в ОДЗ "Детски рай". Поход – наблюдение на защитена зона "Бесапарските ридове" с ученици от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" с. К. Конаре. Горски приказки - четене на поезия и проза сред природата. Фото конкурс "Горска приказка". "Любим герой от приказка" - изложба на рисунки. "Аз вече чета в библиотеката" – първокласниците сами четат книжки в библиотеката.
2 април Радиопредаване ”Вълшебният свят на детските книги” – Общински радиовъзел Попово. 14 април VI Общински преглед на училищното любителско творчество Попово – 2011 (под патронажа на д- р Людмил Веселинов – Кмет на Община Попово). 19 – 26 април
Празник на цветята: Изложба базар ”Флора 2011”, посветена на
Деня на Земята (съвместно с фирма „Далия” – гр. Плевен 20 – 21 април
Изложба на детски книги
10.00 ч. СТАРТИРАНЕ МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО: г-н Владимир Иванов – зам.-кмет на Община Попово; г-жа Дарина Димитрова – директор на Дирекция „Хуманитарни дейности” – Община Попово; г-н Пламен Събев – директор на Исторически музей; г-жа Диана Събева – „Местен вестник”; г-жа Михаела Петрова – пиар Община Попово; г-жа Божанка Денева – Радиовъзел „Попово”, „Телевизионен Канал 9 – Попово, преподаватели, музейни и читалищни служители, пенсионерски клуб, местни автори, библиотекари. Съвместно с ученици от ОУ „Св. Климент Охридски” и училищна библиотека
Драматизации: Предучилищна група „Трите пеперудки; Първи
клас „Момче и вятър”; Втори
клас „Дженето купува буквар на Пинокио” и „Градината на народите”; Трети
клас „Дядовата ръкавичка”.
11.00 ч. Драматизация: Четвърти клас „Приказка за езика” – турска народна приказка; Походът на книгите: с ученици от Основен курс на ОУ ”Св. Климент Охридски. 12.00 ч. Щафетно четене с начален курс при ОУ „Любен Каравелов”. 14.00 ч. Творби от местни автори – Радио „Антола”. 17.30 ч. Трети клас от ОУ ”Любен Каравелов” и родители по проект ”Аз мога да чета” (викторини, занимателни игри с творчеството на детски писатели, мултимедия, презентации и четене „От книга в книга”). 19.30 ч. Радиопредаване ”Походът на книгите” – Общински Радиовъзел – Попово и включване в инициативата. 21 април Помощно училище”Паисий Хилендарски” – Радиопредаване: Рубрика ”Бележити дати, личности, събития и годишнини”. 22 април Радиопредаване „Световен ден на книгата”.
Обявяване Маратона на четенето в област Разград под надслов "Незабравимите творци" в Общинско радио Разград и всяка емисия започва с четене на произведение от автори, чиито годишнини от рождението се отбелязват тази година.
Публикации в местните три вестника за инициативата в област Разград. Маратонът на четенето е посветен на местната поетеса Петя Йорданова, по случай 80-годишнината от рождението й – участници: библиотечните специалисти от Регионалната библиотека, читалищните библиотекари, участници в обучението по Програма "Глобални библиотеки-България" и др. 6 април Съвместно с клуб "Земляки" – прожекция на филма "Улыбка Гагарина" – по случай 50-годишнината от първия полет на човек в Космоса. 11 - 21 април Четене на произведения от любими автори по график – участници: читалищни библиотекари, обучавани по професия "Библиотекар" в РБ; ученици от клубовете на ЦУТНТ - Разград; пред децата от Център "Емилиан"; с учениците от ПМГ, ПГИ, ГПЧЕ и др.; Дружество на есперантистите в Разград; Дом за стари хора и др. 14 - 21 април Четене с ученици от четирите основни училища, СОУ "Христо Ботев" и Ресурсен център - град Разград в Детски отдел на библиотеката по график - басните на Лафонтен и Стоян Михайловски. 21 април
"Великден в българското народно творчество" - четене на народни песни и изложба по темата в РБ.
17 април "Вече мога да чета" - инициатива с първокласници в библиотеката. Запознаване с библиотеката и конкурс за най-добро четене. Четене на любими приказки от поредицата "Златни зрънца - Приказки от цял свят" с ученици от 2 клас. 18 април Четене на откъс от любима книга. Любими стихове - артистично и изразително четене.
2 - 23 април
2 април 10.00 ч. Изложба за Ханс Кр. Андерсен и четене на приказки 11.30 - 12.30 ч. „Нарисувай приказка!" - четене с рисуване по приказки на Ханс Кр. Андерсен. 5 април 11.30 - 13.30 ч. 20 години издателство „Хермес" 7 април 11.30 - 13.30 ч. „Да споделим удоволствието от четенето" 13 април 11.00 - 11.45 ч. "Моята любима книга" 14 април 16.00 - 17.00 ч. "Час по четене" 15 април 12.15 - 13.10 ч. „Ние четем на различни езици" 19 април 15.30 - 16.30 ч. „Читалня на открито" 20 април 17.00 - 18.30 ч. Драматизация на приказката „Бременските музиканти" и детски образователни игри.
2 - 10 април Клуб „Приятели на библиотеката" към филиала в IV квартал организира с деца от всички възрасти: Състезание за изразително четене; Драматизации на приказки; Викторина - „Познай автора на книгата". 2 април Откриване Маратона на четенето с послание към гражданите на Самоков за включване в нашата инициатива „Остави мишката, вземи книжката". Посланието ще разпространим чрез местните медии и в библиотеките. 11 април Четене на любими приказки с ученици от I кл. от ОУ „Св. св. Кирил и Методий". 12 април Спомен за Юри Гагарин - Руският клуб и приятели ще четат в библиотеката откъси от книги за Гагарин по случай 50 г. от полета му в Космоса и посещението му в Самоков. 13 април „В чудния свят на приказките" - четене на приказки с ученици от IV кл. от ОУ „Христо Максимов" и ОУ „Митр. Авкс. Велешки". 15 април „Случки с любими герои" - ще четат в библиотеката ученици от 7 кл. от ОУ "Христо Максимов". Четене на собствени приказки на ученици от IV кл. от ОУ „Св. св. Кирил и Методий". 18 - 23 април „Усмихни се читателю" - четене разказите на Станислав Стратиев по случай 70 г. от рождението му - в офиси, банки, магазини, клубове, държавни учреждения. 20 април „Празник на цветята" - четене на приказки за цветя и рецитиране на стихове с ученици от II кл. от ОУ „Станислав Доспевски". 21 април Четене на откъси от книгата „Матилда" от Роалд Дал с ученици от II кл. от ОУ „Св. св. Кирил и Методий". Четене приказки от Ханс Кристиян Андерсен с ученици от III кл. от ОУ „Станислав Доспевски".
23 април Международен ден на четенето и книгата. Беседа в Читалня за възрастни, която ще бъде посветена на следните годишнини: 360 г. от отпечатването на сборника с молитви "Абагар" от българския книжовник Филип Станиславов - първата българска печатна книга с новобългарски езикови елементи; 270 г. от отпечатването във Виена през 1741 г. на книгата „Стематография" - първата българска печатна книга със светско съдържание с автор Христофор Жефарович; 205 г. от издаването на "Кириакодромион, сиреч неделник" от Софрони Врачански, с която се налага говоримата реч като език на книжнината.
14 април 11.00 ч. „В чудния свят на Андерсеновите приказки" - четене на приказки в Детския отдел на библиотеката с участието на ученици от СОУ „Н. Катранов", известен свищовски литератор и библиотекари. Деца говорят за любимите си приказки и герои - съвместна инициатива с четвъртокласници от СОУ „Николай Катранов". Изложба на книги от Х. К. Андерсен. 15 април
11.00 ч. В Детския отдел на Градска библиотека - четене
на стихове и откъси от поеми на Дора Габе по повод 125 години от нейното
рождение. Участват ученици от 1-ви и 4-ти клас на СОУ „Н. Катранов".
11 - 21 април
28 март 14.00 ч. ОУ „Св. св. Кирил и Методий" - „Литературни пътеки" или „Да излезем от класната стая!" 15.00 ч. Празник във връзка с Международния ден на детската книга - със специалното участие на силистренската поетеса Йорданка Димитрова, съвместно с куклено-театрална студия и Ученически клуб „Литературно творчество" към ЦРД, ОУ „Св. св. Кирил и Методий", ОУ „Отец Паисий" и СОУ „Н. Й Вапцаров". 2 април 11.00 ч. Официално откриване Маратона на четенето съвместно с книжарници „Везни-55" и Център за работа с деца. 6 април Радиомаратон 15.00 ч. Четем и рисуваме приказни герои - с деца доброволци и читатели на библиотеката. Обявяване на областен конкурс за рисунка „Приказни герои". 12 април „Междузвездно пътешествие" - маратон на четенето по повод 50 години от първия полет в Космоса. 18 - 21 април Приказки от деца за деца - ІІІ клас СОУ „Н. Й. Вапцаров". „Споделено удоволствие от четенето" - четене с любителските групи на НЧ „Доростол-1870" с участието на Мария Димитрова, автор на книгите „Калейдоскоп", „На един дъх" и „Време и хора". „Споделено удоволствие от четенето" - в Дневен център за лица с увреждания и Дневен център за възрастни хора. Социални работници четат на потребители, потребители четат на потребители. „Приказки по вълшебната уличка на детството". ЦДГ „Добруджа"- предучилищна група - деца рисуват илюстрации по избрана от тях приказка. „Филмирани шедьоври": Изложба на филми, създадени по литературни бестселъри. „Четящите дами на Реноар". 18 април Маратон на четенето в СОУ „ Ю. Гагарин". 19 април Маратон на четенето в СОУ „ Н. Й. Вапцаров". 15.30 ч. Доброволци четат на деца - ЦДГ „Иглика". 20 април Маратон на четенето в ПГСУАУ „ Ат. Буров". 10.30 ч. Деца четат на деца - СОУ „Юрий Гагарин" - ІІ, ІІІ клас. 21 април Маратон на четенето в ПМГ „Св. Кл. Охридски". Маратон на четенето в ПГС „ П. Пенев". 14.00 ч. Великденска работилница със специалното участие на НЧ „Просвета" с. Иширково. 23 април 11.00 ч. Международен ден на книгата и авторското право - официално закриване Маратона на четенето и отчитане на резултатите от областния конкурс за рисунка „Приказни герои".
4 април „Пътуване по Дунав" пътепис от Х. К. Андерсен (От Черна вода до Русчук) - четене на пътеписа отнасящ се за преминаването на писателя през Тутракан. 5 април „В чудния свят на книгите" - екскурзия в библиотеката. 8 април „Познаваме ли героите от приказките?" - литературна игра-викторина. 11 - 15 април „Библиотеката, книгите, компютрите и ние - читателите" - посещения от класовете на ОУ с презентация по темата. 18 април „Прочети ме" - разпространение на флаери със заглавия от местни и общински автори. 19 април „Ще напиша книга..." - среща с местната писателка Стоянка Павлова. 20 април „Отечество любезно, как хубаво си ти" - изразително четене на стихове от Иван Вазов. 21 април „Детето и природата" - литературен излет в ЗМКБ и награждаване на най- добрите читатели.
13 април
9.30 ч. "Деца четат на деца"- деца от клуб "Млад приятел на книгата" четат приказки на деца от ОДЗ "Полет", с. Цар Самуил. 14 април 10.30 ч. "Вече сме читатели"- записване на първокласниците за читатели - беседа и презентация. 15 април
13.00 ч. "В света на приказките"- рисуване на илюстрации на герои от любими приказки - децата от клуб "Млад приятел на книгата".
15.00 ч. "Да четем заедно български народни приказки" – с деца от началните класове.
17.00 ч. Награждаване на най-добрите четци от председателя на читалището - Адем Адем.
2 - 25 април Дни на отворените врати в Регионална библиотека. Безплатна регистрация на читатели. „Българското кино" - Изложба на DVD, книги и справочници, придружена с кинопрожекции. 11 - 30 април Изложба на миниатюрни издания от фонда на Регионална библиотека. 18 - 23 април
Седмица
на детската книга и песен:
19 април Маратон на четенето - „Нека почетем на родопски диалект с твореца Ангел Шеев (Шею)" - съвместна инициатива на РБ - Смолян и Клуб „Млад краевед".
2 април 11.00 ч. г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на София ще даде старт на Маратона на четенето в Детско-юношеския отдел. Детска градина „Ханс Кристиян Андерсен" ще представи откъси от приказки на Андерсен (на 2 април е роден Андерсен и Международен ден на детската книга). 3 април Детско-юношеският отдел на СБ е партньор и събира рисунки от цялата страна в конкурс „Моята любима приказка" на издателство „Фют", който ще завърши с изложба в Борисовата градина около езерото „Ариана". Отличените в конкурса ученици ще получат книги за деца от издателствата. 15 април Студенти по реторика ще четат на деца от първи клас на 22-ро СОУ в American corner. 15 - 20 април Общински съветници от Комисията по култура и образование на Столична община ще четат на деца от столични училища в Детско-юношеския отдел. 18 - 23 април Участие в седмица, посветена на „Международния ден на книгата и авторското право (23.04.2011)", организирана от УНИБИТ.
м. април Маратон на четенето в Актовата зала на училището. Викторина с въпроси върху произведенията от предварително предложения списък за четене. Изложби в Актовата зала - на табла на класа за Малкото голямо четене, на рисунки на литературни герои. Ученици от 1-ви клас ще покажат четивната си техника. Ученици от 11 клас ще представят своите книги на английски език, които са на различна тематика и са направили сами.
м. април "Библиотекар за един ден" - ученици от различни класове ще работят като библиотекари. "Най-интересната книга, която прочетох през тази учебна година" - класация на най-интересните книги, заемани от библиотеката - за ученици от 5-и клас.
м. април 2 клас - отгатни гатанката. 3 клас - четем заедно приказки на Андерсен. 4 клас - четем текстове за Априлското въстание и Великден. 5 клас - четем на първокласниците. 6 клас - четем на децата от Подготвителен клас. 7 и 8 клас - четиво за нашия патрон - Васил Друмев и текстове от любими книги. Изложба от картички и рисунки - „Великден".
12 април ІІ клас - Весели детски стихотворения, игри с рими и срички. 15 април І клас - Питай- ще отгатна!; Познай ме!; Приказки с поука. 18 април 14.00 ч. Състезание "Стани умен" с учениците от ІV клас. 19 април ІІІ клас - По случай 135 г. от избухването на Априлското въстание - стихове, посветени на великата епопея. 20 април ІV клас - „България - това е моята Родина" - викторина.
м. април „Моята любима детска творба" - инициатива, посветена на Маратона на четенето, Международния ден на книгата и проекта на БНТ „Малкото голямо четене". Ще участват ученици от 2 до 6 клас, които представят любимата си детска книга по най-интересен начин:
Инициативата е със конкурсен характер. Проектите ще се представят в края на април пред жури и за най-добрите ще има награди. Часове по извънкласно четене с ученици от начален курс и часове, посветени на любим автор с ученици от среден и горен курс.
31 март
18.00 ч. – Откриване на изложба за илюстратора Вадим Лазаркевич в Регионален исторически музей. 2 април 11.00 - 12.30 ч. МОЛ Галерия – Зони за четене – съвместно с издателство "Хермес" и доброволци от Ветеринарен техникум и Строителен техникум. 2, 16, 30 април Регионален исторически музей – Зона за четене – доброволци и клуб Приятели на книгата четат с децата от Творческата работилница на РИМ. 12 април 18.00 ч. Регионален исторически музей – Представяне на ИК Персей и книгата "Не бой се и ела". 19 април 8.00 - 20.00 ч. Маратон на четенето „Стара Загора чете” : откриване в библиотеката, „Срещи с автограф” – Емил Минчев и романът му "Неограничен достъп" в ГПЧЕ „Ромен Ролан”, Хепанинг с книга в парка и др.
26 март 11.00 ч. Празник на буквите - с първокласници от ОУ "Кл. Охридски". 4 април 11.30 ч. Чародеи на приказката - викторина с 5 отбора от 4-класници от града. 11 април 10.30 ч. С любимите си книги на разходка в гората - литературно четене и изложба, съвместно с Регионална инспекция по околна среда. 13 - 15 април Литературни дни "Южна пролет" - Национален конкурс за дебютна книга. Организатори: Община Хасково и РБ "Хр. Смирненски". 13 април 18.00 ч. Среща-разговор с Антон Дончев, с участието на Иван Гранитски и Венци Кисьов. 14 април 19.00 ч. Литературно четене с участието на Андрей Слабаков. 15 април Литературни четения на дебютантите и срещи с учащи се от елитните хасковски училища. Базар на книгата - участват 20 утвърдени български издателства. 16.00 ч. Среща-разговор с Николай Петев.
1 април 17.30 ч. Журналистът Пламен Георгиев представя новата си книга „Смехът на Шумен".
2 - 23 април Празници на първокласниците „Всички букви зная, мога да чета" - отпразнуване на своята грамотност заедно с учителите и близките си в Регионална библиотека, Детски отдел. 2 април Витрина посветена на Международния ден на детската книга - „Вълшебният свят на приказките".
4 април 11.00 ч. „Ние сме бъдещето на Шумен" - щафетно писане на ученическа ръкописна книга в Регионална библиотека. Начало поставят 25 училища от Община Шумен - директори и педагогически съветници - организатори Община Шумен и Регионална библиотека.
19 април 10.00 ч. Щафетно четене на исторически текстове по повод 1330 години от създаването на българската държава на брифинг в Община Шумен от кметове и журналисти. 20 - 21 април Щафетно четене на исторически текстове по повод 1330 години от създаването на българската държава в Регионална библиотека - в Заемна за възрастни и в Детски отдел и в пенсионерски клубове. 23 април Витрина, посветена на Световния ден на книгата и авторското право.
19 април
"Да четем заедно" - ученици от 5-те класове на ОУ "Д.
Дебелянов" четат свои съчинения на тема "Вълшебно приключение". Среща на ученици от ОУ "Д. Дебелянов" и НУ "Проф. Нойков" с Гичо Вълков, автор на книгата "Страници от историята на едно село - за клането в с. Бояджик, 1876". Срещата е посветена на 135 г. от Априлското въстание. |
< Предишен | Следващ > |
---|