ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА БИБЛИОТЕКИ
ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕГИОНАЛНИ ДРУЖЕСТВА НА ББИА
СЕКРЕТАРИ НА ЧИТАЛИЩА
ДИРЕКТОРИ НА УНИВЕРСИТЕТСКИ БИБЛИОТЕКИ
УЧИЛИЩНИ БИБЛИОТЕКАРИ
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
За шеста поредна година Българската библиотечно-информационна асоциация организира
НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕЧНА СЕДМИЦА
16 – 20 май 2011
Библиотеките – партньор в образованието!
Кампанията се организира в рамките на проект „Напредък и устойчиво развитие на библиотечния сектор в България“, подкрепен от Фондация „Америка за България”
Основна цел на кампанията:
Основната цел на кампанията е да привлече вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на обществеността към библиотеките като важен и пълноценен партньор във всички форми на образованието, в изграждането на ключови компетентности, в насърчаването и активното подпомагане на непрекъснато самоусъвършенстване. Посланието на Българската библиотечно-информационна асоциация цели разпознаването и утвърждаването на:
- училищните библиотеки като неотменна част от учебно-образователния процес в училищата, притегателно място за получаване на допълнителни знания и информация, за социални контакти и събития в общото училищно пространство;
- университетските библиотеки като център за достъп до научната информация и постигнатото съвременно знание, средище за продължаваща професионална специализация и квалификация;
- научните библиотеки като средище за развитие на научния потенциал на нацията, място за създаване на българския принос към световната наука и култура;
- обществените библиотеки като място за самообразование, учене през целия живот и достъп до световното културно наследство.
Конкретни цели на кампанията:
- Да се привлече вниманието на политиците от законодателната и изпълнителната власт, както и на местните власти към мястото и възможностите на библиотеките – училищни, университетски и обществени, както и на библиотечните специалисти да подпомагат активно формалното и неформалното образование.
- Да се отстоява необходимостта от регламентиране на дейностите на училищните библиотеки и статута на училищните библиотекари в бъдещия закон за предучилищно и училищно образование, с оглед съвременните принципи, цели и образователни стандарти, застъпени в концепцията за предучилищно и училищно образование.
- Да се формулират основните проблеми от нормативен и финансов характер и да се стимулира предприемането на конкретни действия за решаването им.
- Народните представители, чрез своето поведение и участие в Народното събрание и избирателните райони, да изразят своята подкрепа за българските библиотеки.
- Да бъдат разпознати библиотеките като важен фактор в постигането на нива на Европейската квалификационна рамка на знания, умения и компетентност, които обхващат общото, професионалното, академичното и продължаващото образование.
- Да се изявят възможностите за сътрудничество и взаимодействие между регионалните инспекторати по образованието, училищата и училищните библиотеки за осигуряването на качествени и общодостъпни библиотечни услуги за учениците от различни възрастови групи.
- Да се подобрят комуникациите и взаимодействието между административно-управленските органи на университетите и училищата с библиотечно-информационните комплекси и библиотеките в техните структури в полза на образователните потребности на учащите се и на повишаването на ефективността на учебно-образователния процес.
- Да се проведат от библиотеките срещи и дискусии с местните власти за постигането на работещ модел за библиотечно-информационно обслужване на образователните потребности на населението в регионите.
- Да се представят пред властите и обществеността ролята и възможностите на библиотеките да съдействат активно в програми за насърчаване на четенето и ученето през целия живот.
- Да се привлече вниманието към училищната библиотека като място за срещи и образователни дискусии на ученици, родители и учители в училищното пространство.
- Да се осъзнае и подкрепя ролята на библиотеките в подпомагането на образователния процес на хората със специални нужди.
Организация и дейности на кампанията:
Официален гост на Националната библиотечна седмица ще бъде г-жа Лоурънс Дас – експерт по училищни библиотеки, вицепрезидент на Международната асоциация на училищните библиотеки, председател и координатор на Европейската мрежа за училищни библиотеки и информационна грамотност, секретар на секцията на ИФЛА за училищни библиотеки и ресурсни центрове.
Кампанията се организира на национално и местно равнище.
Насърчаваме и подкрепяме участието на всички видове библиотеки – университетски, академични, училищни, обществени, специални.
Молим всички колеги, които ще организират събития в рамките на Националната библиотечна седмица да изпращат информация за подготвената програма на имейл:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове, нужна е Javascript поддръжка, за да го видите.
до 10 май.
В подкрепа на инициативите и събитията през Националната библиотечна седмица ББИА ще подготви промоционални материали – плакат, обръщение и др. Заявките за промоционални материали, молим да изпращате на посочения имейл до 10 май.
На национално равнище:
(Предварителна програма)
- 16 май, 11.30 ч. НБКМ – Връчване на Годишните библиотечни награди и откриване на Националната библиотечна седмица от Председателя на 41-то Народно събрание на Република България г-жа Цецка Цачева.
- 16 май, 14.00 ч. Столична библиотека, Американски център – Публична лекция на г-жа Лоурънс Дас – експерт по училищни библиотеки, вице-президент на Международната асоциация на училищните библиотеки, председател и координатор на Европейската мрежа за училищни библиотеки и информационна грамотност, секретар на секцията на ИФЛА за училищни библиотеки и ресурсни центрове.
- 16 май, 15.00 ч. Столична библиотека, Американски център – "Портал за насърчаване на четенето - амбициозна и забавна инициатива за създаване на среда за култура, образование и творчество" – презентация на Иглика Ангелова от Център за творческо обучение.
- 16 – 17 май – Срещи на г-жа Лоурънс Дас и представители на библиотечната общност с депутати от 41-вото Народно събрание, с членове на политическия кабинет и експерти от Министерството на културата, Министерството на образованието, науката и младежта и представители на третия сектор.
- 17 май – Среща на представители на библиотечната общност с народни представители от Комисията на образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта, за да им бъде представена информация за състоянието, развитието и предизвикателствата пред библиотеките и библиотечните специалисти.
- 19 май, 16.00 ч. Офис на ББИА, бул. "Тотлебен" 28 – представяне на книгата "Насоки на ИФЛА за обществената библиотека".
- 20 май, 10.30 ч. Столична библиотека, Американски център – „Библиотеките – партньор в образованието“ – презентация на г-н Рогер Йосеволт – зам.-директор на Националната библиотека на Норвегия, който е на посещение в България в рамките на Месеца на норвежката култура в Столична библиотека.
- Връчване на посланието на библиотечната общност в Министерството на културата.
- Медийна кампания – радио, телевизия, преса, информационни агенции.
|