Автор: ББИА Рубрика: ББИА Публикувана: бр. 2, април 2022
Без преувеличение може да се каже, че изминалата година беше тежка и много преходна за нашата асоциация. Тя отново беше белязана от COVID-19 пандемията, която нанесе много щети: в човешки план – на 31 март 2021 г. си отиде от този свят нашата обичана колега и председател на УС на ББИА г-жа Емилия Милкова; в професионален план – библиотеките продължиха да работят в тежка кризисна ситуация с много неизвестни, с промени в наредбите за работното време и начина на обслужване и т.н. ББИА нито за един момент обаче не изостави своята работа и през целия този кризисен период чрез своята разнообразна дейност подпомагаше библиотеките в тяхната нелека задача да се справят с трудностите. Тук още в началото трябва да отбележим, че не ни изоставиха и нашите партньори и съмишленици. Отново и отново изказваме изключителна благодарност на Карл Форцхаймър, съпредседател на Фондация „Америка за България“ за помощта, предоставена на ББИА за изграждането на капацитета на професионалната ни организация и развитието на най-важните дейности за библиотеките и библиотечната общност.
1. Целенасочена дейност за застъпничество за библиотеките пред законодателната, изпълнителната и местната власт Национална библиотечна седмица От 17 до 21 май 2021 г. в условията на ограничения заради пандемията от COVID-19 и при липсата на работещ парламент и правителство се проведе най-значимото и станало вече традиционно събитие на нашата организация – ХV Национална библиотечна седмица под надслов „Библиотеката ще ти помогне!“. В периода 15 май – 11 юни беше проведена онлайн Фейсбук кампания, насочена към потребителите, в която с публикации на снимки от различни български библиотеки беше дадена гласност на основните послания на кампанията и бяха споделени статистически данни и добри практики от работата на библиотеките в условията на пандемията от COVID-19 през 2020 г.:
-
Близо 3 милиона виртуални посещения генерираха регионалните библиотеките през 2020 г. благодарение на отдадеността и експертизата на своите екипи – постижение, което свидетелства за ключовата роля на библиотечната институция в обществото, особено предвид повишеното търсене на информация в текущата пандемична ситуация. Роля, която 58% от библиотеките изпълняват отговорно и професионално въпреки лошото си финансово състояние.
-
0,28 лв. на гражданин е финансирането, което държавата отпуска на обществените библиотеки за покупка на нова литература през последните две години. Същевременно само през 2020 г. са заети над 3,5 млн. библиотечни документа в обществените библиотеки, а ползваните от читатели на регионалните библиотеки материали са средно над 97 600.
-
Във времена на предизвикателства и търсене на свежи възможности библиотеките помагат на читателите си да получат нови знания и умения; да се подготвят за задълженията си, свързани с образованието и обучението; да се включат в различни форми на онлайн обучения; да получат информация за свободни работни места и да ползват електронни административни услуги; да научат базови компютърни умения; да разпознават фалшивите новини и дезинформацията; да открият надеждна и проверена информация по интересни за тях теми; да участват в онлайн инициативи, свързани с културата; да изберат вълнуваща нова книга за свободните часове вкъщи или навън...
Цялата статия можете да прочете, ако се абонирате за печатното или електронното издание на списание ББИА онлайн!
|