Издателска дейност

Фондация Америка за България
В момента има 7 посетители в сайта
Значение на съдържанието на сборниците с източноправославни църковни песнопения ПДФ Печат

Автор: Веселина Георгиева
Рубрика: Актуални изследвания

Публикувана: бр. 4, август 2023

Представените в статията сборници с източноправославни църковни песнопения се съхраняват в Централната библиотека на БАН, Научния архив на БАН, библиотеката на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, библиотеката на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Разглежданият период е от 1847 до 1941 г., т.е. началната граница съвпада с разрастването на борбата за църковна независимост, а крайната граница е влизането на България във Втората световна война…
Сборниците, разглеждани в настоящата статия, според своето съдържание могат да се разделят на пет вида – воскресник, стихирар, антология, ирмолог и пасхалия…
Воскресник
През Възраждането Воскресниците са едни от най-популярните сборници с църковна музика. Този църковнопевчески сборник съдържа песнопенията за воскресната църковна служба, която се провежда в събота вечер и неделя сутрин. Сборниците, които се определят като Воскресници с печатна невмена нотация, са:

  • „Воскресник“, съставен от Николай Триандафилов – Сливенеца, издаден в Букурещ през 1847 г.;
  • „Воскресник“, съставен от Хаджи Ангел Иванов – Севлиевеца, издаден в Цариград през 1859 г.;
  • „Воскресник или Черковно восточно песнопенопение“, съставен от Тодор Икономов, издаден в Цариград през 1872 г…

Тези сборници могат да се ползват само на място след предварителна заявка в Централната библиотека на БАН и библиотеката на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Част от книгите, които се намират в ЦБ на БАН, са дигитализирани и могат да се видят и през Дигиталната библиотека. Сборниците са в изключително добро състояние…
Много малко изследователи проявяват интерес точно към тези печатни сборници с православни песнопения. Изследването на тази тема е доста пространен въпрос и неговото напълно изчерпателно изясняване не е възможно само в рамките на тази статия. В този смисъл това изследване не предявява претенции за финален отговор на всички въпроси, свързани със съдържанието на старопечатните църковнопевчески сборници с невмена нотация. Същността на тази статия е да изобрази една действителна илюстрация на изследваните църковнопевчески сборници и техните заслуги и най-вече да ги постави в обръщение в разглежданите от мен библиотеки, за да може онази специфична група от потребители да се възползва от ресурсите на тези библиотеки...

Цялата статия можете да прочете, 
ако се абонирате за печатното или електронното издание на списание ББИА онлайн

 
IFLA
Посолство на САЩ в БългарияГьоте институт - България  Американска библиотечна асоциацияEBLIDA Фондация Глобални библиотеки - България Мемориален фонд Снежана Янева